Terapia uzale?nie?

Home Terapia uzależnień
Terapia uzale?nie?

Jak wygląda terapia uzależnień w Ośrodku Aurora?

Jeśli interesuje Cię, jak przebiega terapia osób uzależnionych w Ośrodku Terapii Uzależnień Aurora, to poniżej znajdziesz wszystkie informacje odnośnie metod, rodzajów uzależnień, rodzajów i etapów leczenia i technik stosowanych w terapii leczenia uzależnienia od hazardu, komputera, alkoholu czy innych, a także dowiesz się, ile trwa terapia uzależnień i co oferuje nasz Ośrodek osobom po terapii. Wiemy, jak walczyć z uzależnieniem, a profesjonalne leczenie seksoholizmu, alkoholizmu czy uzależnienia od hazardu to nasza specjalność i misja. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez cały proces leczenia uzależnień, dowiesz się, jak leczymy uzależnienie od internetu, zakupoholizm czy nałogowy hazard, damy Ci poznać nasze praktyczne rozwiązania i wyjaśnimy, dlaczego nie warto leczyć się bez specjalistycznego wsparcia. Znajdź tu wszystko, co Cię interesuje na temat terapii uzależnień w Poznaniu i dowiedz się, jak walczyć z nałogiem, bez względu na to, czy jest nim hazard, seksoholizm, narkomania, uzależnienie od internetu, zakupoholizm, czy inny problem. Zaproponuj najlepsze sposoby pomocy osobom uzależnionym dostępne w Ośrodku Aurora w Poznaniu. Ratunek znajdzie u nas każdy hazardzista, alkoholik, narkoman, zakupoholik, seksoholik, dorośli, dzieci i młodzież uzależniona od gier, komputera i internetu i wiele innych osób cierpiących z powodu innych rodzajów uzależnień.

Rodzaje uzależnień – co leczymy?

Terapia uzależnień jest szerokim terminem obejmującym szereg działań stosowanych w leczeniu różnych rodzajów uzależnienia, w tym alkoholizmu, lekomanii czy zakupoholizmu. Pomagamy również tym, których problemem jest uzależnienie od seksu, narkomania, uzależnienie od internetu i nałogowy hazard czy coraz bardziej powszechne uzależnienie od internetu lub Facebooka. W naszym Ośrodku dostosowujemy tematykę prowadzonych zajęć do typu problemu, natomiast ogólne ramy postępowania w trakcie terapii są zbliżone w przypadku różnych rodzajów uzależnień. Rodzaje uzależnień, z którymi pracujemy to:

Uzależnienia od substancji

Polegają na niekontrolowanym, przymusowym spożywaniu produktów alkoholowych lub substancji psychoaktywnych, które wywołują niszczący wpływ na organizm i psychikę chorego, a także prowadzą do rozpadu jego życia zawodowego i społecznego. Charakteryzują się silną reakcją fizjologiczną na brak uzależniającego bodźca. W naszym ośrodku prowadzimy terapię uzależnień od substancji takich, jak:

alkohol,
narkotyki,
leki,

Uzależnienia behawioralne

To inaczej uzależnienia od czynności lub popędów. Charakteryzują się częstym, kompulsywnym, nałogowym powtarzaniem zachowań, które pozwalają zredukować napięcie emocjonalne. Powtarzane z nadmierną częstotliwością lub intensywnością zwyczajne zachowania stają się autodestrukcyjne, wymykają się spod kontroli chorego i zaburzają jego funkcjonowanie psychiczne, fizyczne i społeczne w równym stopniu, co alkoholizm. Przykładami uzależnień behawioralnych, które leczymy w naszym ośrodku są:

zakupoholizm,
seksoholizm (erotomania) i uzależnienie od cyberseksu,
nałogowy hazard,
uzależnienie od komputera i internetu (siecioholizm).

Na czym polega leczenie uzależnień w Ośrodku Aurora?

Poniżej znajduje się wszystko, co dotyczy leczenia uzależnień w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu. Zapoznaj się z tymi informacjami, jeśli planujesz rozpocząć u nas leczenie lub poszukujesz idealnej terapii dla bliskiej Ci osoby. Dowiedz się, na czym polega leczenie uzależnień od komputera, zakupów, narkotyków i wielu innych w naszym Ośrodku. Z poniższych informacji na pewno skorzysta też seksoholik czy hazardzista i każda inna osoba uzależniona.

Metody leczenia uzależnień w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu

Aby terapia uzależnień była skuteczna, powinna łączyć kilka różnych metod działania. Program, który wykorzystujemy w Ośrodku Aurora zawiera kompleksową i sprawdzoną kombinację takich form pomocy, jak psychoterapia indywidualna, terapia grupowa, terapia farmakologiczna i terapia dla par i rodzin – bliskich osób współuzależnionych chorego. Stosujemy najbardziej skuteczną kombinację technik leczenia lekomanii, narkomanii, alkoholizmu, seksoholizmu, uzależnienia od hazardu, komputera i internetu.

Psychoterapia indywidualna w leczeniu uzależnień

Psychoterapia w naszym Ośrodku odbywa się głównie w nurcie poznawczo-behawioralnym wspieranym najbardziej skutecznymi rozwiązaniami zaczerpniętymi z innych nurtów i metod leczenia uzależnień, w tym z terapii systemowej. Z uwagi na różnorodność przebiegu, genezy, stopnia i uzależnienia i wielu innych czynników indywidualnych, terapia uzależnień przebiega inaczej w przypadku każdego chorego. Niezależnie od rodzaju uzależnienia, zespół naszych specjalistów każdorazowo opracowuje strategię leczenia na etapie diagnostycznym, przez cały okres terapii dopasowując ją do aktualnych potrzeb leczonego alkoholika, hazardzisty czy seksoholika. W przypadku leczenia uzależnień terapia rozpoczyna się od próby uświadomienia hazardziście, seksoholikowi czy alkoholikowi, że jest osobą uzależnioną i wyrażenia przez niego chęci kontynuowania leczenia. Jest to pierwszy krok i warunek konieczny skutecznej psychoterapii uzależnień, której celem jest motywowanie alkoholika, narkomana, seksoholika czy osoby z uzależnieniem od internetu do zachowania abstynencji i stopniowego odbudowywania swojego życia i relacji. Przy pomocy terapeuty chory określa na nowo swoje życiowe wartości i potrzeby i uświadamia sobie, że wstrzemięźliwość jest niezbędna do ich odzyskania. Psychoterapia może być wspomagana farmakologicznie.

Terapia grupowa

Terapia grupowa uzależnień uzupełnia terapię indywidualną o możliwość konfrontacji z doświadczeniami innych alkoholików, zakupoholików, hazardzistów, narkomanów czy uzależnionych od komputera. Ta forma leczenia umożliwia choremu wyjście z izolacji, otrzymanie wsparcia emocjonalnego i podtrzymanie motywacji do walki z uzależnieniem od internetu, hazardu, alkoholu i innych rodzajów uzależnień. Pracę z grupą chory rozpoczyna od tradycyjnego wyznania, iż jest alkoholikiem/seksoholikiem/zakupoholikiem/hazardzistą/lekomanem/osobą uzależnioną od internetu lub innego środka. Uczestnicy realizują program 12 kroków, w trakcie którego uczą się radzić sobie ze swoimi problemami, potrzebami i emocjami, zwłaszcza złością i agresją, poznają sygnały ostrzegawcze świadczące o uzależnieniu, podnoszą swoją samoocenę, trenują asertywność i inne umiejętności interpersonalne, tworzą nowe pozytywne nawyki, a także uczą się samoświadomości i samokontroli, aby po zakończonej terapii uzależnień móc szybko identyfikować nawracające emocje i radzić sobie z kryzysami i zaspokajać potrzeby inaczej niż poprzez sięgnięcie po alkohol czy inne używki lub środki.

Wielkość grup terapeutycznych

Jedną z zalet terapii grupowej w naszym Ośrodku jest optymalna wielkość grup. Przeważnie liczą one znacznie mniej niż w państwowych placówkach leczenia uzależnień, gdzie liczba uczestników dochodzi często nawet do 40 osób. Standardowo w Aurorze grupy liczą od kilku do kilkunastu osób, co jest idealne z punktu widzenia teorii lustra. Istotą terapii grupowej jest to, aby osoby uzależnione mogły niejako dostrzec obraz samego siebie w drugiej osobie. Do osiągnięcia zamierzonego efektu wystarczy kilka osób, zbyt duża ich liczba czyni to zadanie nadmiernie skomplikowanym i czasochłonnym. Dzięki optymalnemu rozmiarowi grup uczestnicy terapii mogą swobodnie wymieniać myśli, nawiązywać relacje oraz odczuwać swój realny wkład w społeczność.

Farmakoterapia - leki w terapii uzależnień

W naszym ośrodku polegamy na sprawdzonych metodach, doświadczeniu i rosnącej motywacji chorego, stosowanie leków natomiast uważamy jedynie za dopełnienie terapii. Naturalnie w większym stopniu korzystamy z farmaceutyków na etapie detoksu, podkreślając jednak ich działanie wspomagające utrzymanie trzeźwości i łagodzące objawy abstynencyjne. Wszelkie farmaceutyki stosowane w Ośrodku Aurora są przepisywane przez doświadczonych lekarzy psychiatrów, którzy dostosowują ich dawkowanie do indywidualnych potrzeb i stanu pacjenta. Bywa bowiem, że niezależnie od uzależnienia, chory cierpi na inne zaburzenia psychiczne, które wymagają leczenia farmakologicznego. Niektóre farmaceutyki stosowane w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora

Leki na uzależnienie nie istnieją

Ostrzegamy przed niewłaściwą lub samodzielnie stosowaną farmakoterapią, która może zniszczyć Twoje zdrowie lub życie. Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi stosowania leków w terapii uzależnień:

Uchroń się przed kolejnym nałogiem. Większość leków uzależnia. Próby stosowania leków na własną rękę w leczeniu uzależnienia grożą powstaniem lekomanii.
Nie przyjmuj leków bez konsultacji z lekarzem. Może to grozić śmiercią lub poważnymi powikłaniami. Większość leków wywołuje określone skutki uboczne, może być stosowana tylko w precyzyjnie określonych przypadkach i tylko przez odpowiednio przebadane i zdiagnozowane osoby. Nie baw się w lekarza i nie ryzykuj własnego zdrowia.
Stosuj wyłącznie zalecone dawki. Przekraczanie określonych przez lekarza dawek może doprowadzić do uzależnienia lub niebezpiecznych skutków ubocznych.
Nie łącz różnych leków bez konsultacji z lekarzem. Działanie leków może wejść w niebezpieczna dla zdrowia interakcję.
Informuj swojego lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach i wszelkich problemach zdrowotnych. Jeden lek może pomóc w łagodzeniu objawów abstynencyjnych, jednocześnie poważnie szkodząc w innej sferze.
Nie łącz leków z alkoholem. Pod żadnym pozorem nie narażaj swojego zdrowia i życia na skutki tej mieszanki.
Nie odstawiaj leku bez zgody lekarza. Nagłe odstawienie niektórych leków może doprowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych.

Zanim sam sięgniesz po jakikolwiek lek bez konsultacji z lekarzem, miej na uwadze niektóre możliwe skutki: depresja, uzależnienie od leków, padaczka, niewydolność układu krążenia, zatrzymanie oddechu, zaburzenia w funkcjach wątroby, a nawet śmierć. Zamiast ryzykować, zwróć się na detoks i leczenie do specjalistycznego Ośrodka Terapii Leczenia Uzależnień Aurora pod całodobową opiekę medyczną i psychologiczną zespołu specjalistów.

Niektóre leki stosowane w terapii uzależnień

Poznaj nazwy i działanie wybranych leków, którymi czasem wspomagamy proces leczenia naszych pacjentów.

Disulfiram – stosowany prewencyjnie zamiast niegdyś zalecanego esperalu. Utrudnia metabolizm alkoholu i w przypadku jego spożycia wywołuje przykre reakcje alergiczne. Stosowany jest w formie tabletek lub wszywek.
Relanium – lek uspokajający, nasenny i przeciwlękowy. Zmniejsza napięcie mięśniowe i łagodzi drgawki.
Klonazepam – lek o działaniu przeciwdrgawkowym i przeciwlękowym, stosowany w leczeniu objawów psychotycznych i nadmiernym napięciu mięśniowym.
Hydroksyzyna – działa uspokajająco i przeciwlękowo. Łagodzi świąd, nudności, nadmierne pobudzenie i niepokój.
Haloperydol – stosowany w detoksie dla złagodzenia objawów psychotycznych (omamów, halucynacji) występujących czasem w zespole abstynencyjnym. Działa również uspokajająco i zmniejsza uczucie mdłości.
Hemineurin (Klometiazol) – lek nasenny i uspokajający stosowany w łagodzeniu ciężkich objawów zespołu abstynencyjnego poalkoholowego. Zmniejsza uczucie niepokoju,
Depakine – zapobiega wystąpieniu padaczki i działa przeciwdrgawkowo
Baclofen – lek o działaniu przeciwdrgawkowym, rozluźnia spięte mięśnie, utrudnia metabolizm alkoholu, zmniejsza uczucie głodu alkoholowego

Terapia dla par, rodzin i współuzależnionych

W Aurorze oferujemy bezpłatną terapię dla współuzależnionych bliskich osób poddających się terapii w naszym Ośrodku. Skutki uzależnień dla rodziny chorego są zwykle bardzo poważne, a terapia dla osób współuzależnionych jest często bardzo istotnym krokiem zarówno dla rodziny chorego, jak i dla niego samego. Mechanizm uzależnienia wciąga najczęściej całą rodzinę, której członkowie funkcjonują wewnątrz ról i której życie podporządkowane jest próbom wyleczenia chorego z nałogu, dlatego można powiedzieć, że współuzależnienie to niemal całkowite uzależnienie od osoby z nałogiem lub raczej od jej uzależnienia od komputera, alkoholu, czynności seksualnych, czy hazardu. Role te są przystosowawcze, ale i wysoce nieefektywne. Bliscy współuzależnieni nie tylko nie przybliżają chorego do abstynencji, ale mimowolnie i nieświadomie utwierdzają go w nałogu, a ich własne życie ulega skurczeniu i destrukcji, gdyż jest w całości podporządkowane chorobie. W Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora oferujemy psychoterapię dla osób współuzależnionych, w ramach której pomagamy odbudować im ich własny świat w oparciu o ich własne wartości i uczucia, wyjść poza ramy szkodliwych schematów i zrozumieć mechanizm funkcjonowania rodziny współuzależnionej. Pamiętaj, że niezależnie, czy problemem, z którym boryka się bliska Ci osoba jest alkoholizm, hiperseksualizm, uzależnienie od komputera czy zakupoholizm, każde z nich traktujemy równie poważnie i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by otoczyć Ciebie i Twoja rodzinę najlepszą opieką.

Leczenie odwykowe ambulatoryjne

Leczenie ambulatoryjne w naszym Ośrodku może mieć formę stacjonarną, czyli całodobową, lub dzienną. W każdej z tych form odbywać się może zarówno leczenie uzależnienia od hazardu, zakupów, seksu, jak i leczenie uzależnienia od substancji.

Leczenie dzienne

W ramach terapii dziennej zapewniamy kompleksowe leczenie w formie zajęć terapeutycznych od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00. Terapia dzienna jest prowadzona na równie wysokim poziomie i przez tych samych specjalistów, co terapia stacjonarna.

Leczenie stacjonarne

Całodobowy pobyt w naszym Ośrodku przez cały okres trwania leczenia. Decydując się na leczenie stacjonarne w Aurorze, masz gwarancję tego, że nasi specjaliści zarówno z kadry medycznej, jak i psychologicznej, są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę, a nie tylko w określonych godzinach. Oprócz wszystkich zajęć i warsztatów, z których korzystasz wspólnie z uczestnikami terapii dziennej, masz również dostęp do wszelkich form terapii i udogodnień w późniejszych godzinach.

Ramy teoretyczne leczenia uzależnień

Poznaj podstawy naszego działania. Nasze leczenie opiera się na dorobku wielu pokoleń psychologów i psychoterapeutów. Działamy głównie w nurcie behawioralno-poznawczym, ale do leczenia podchodzimy kreatywnie. Ze względu na nasze bogate doświadczenie i profesjonalną wiedzę, stać nas na nowatorstwo i eklektyzm, stąd mnogość stosowanych przez nas podstaw leczenia.

Poznawczo-behawioralna terapia uzależnień

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT, Cognitive Behavioral Therapy) jest najbardziej skutecznym podejściem do leczenia uzależnień. Fundament terapii kognitywno-behawioralnej stanowi przekonanie o realnym wpływie, jaki myśli pacjenta mają na jego nastrój i zachowanie. Sprowadza się do stopniowego zastępowania błędnych wzorców myślenia i zachowania nowymi, zdrowszymi i bardziej realistycznymi. Działania terapeutów w nurcie poznawczo-behawioralnym odnoszą wysoką skuteczność zwłaszcza w zapobieganiu kolejnym nawrotom choroby po zakończonym odwyku. Praca terapeutyczna koncentruje się w dużym stopniu na wspólnym identyfikowaniu i naprawianiu błędów myślenia z zastosowaniem między innymi poniższych technik:

dialog sokratejski – oznacza rozmowę, w której terapeuta głównie zadaje pytania choremu, aby ten mógł wykryć błędy w swoim rozumowaniu
przeformułowanie lub przeprogramowanie poznawcze – jego istotą jest przekształcanie starych nawyków myślowych w nowe i zdrowsze
zadania domowe – praktyczne zadania służące sprawdzeniu słuszności własnych przekonań o naszych zachowaniach

Terapia systemowa

ten nurt psychoterapii jest wysoce skuteczny w rozwiązywaniu problemów całych rodzin, par lub grup ludzi, gdyż koncentruje się nie tylko na pacjencie, lecz na całym systemie społecznym wokół niego. W Ośrodku Aurora często uzupełniamy działania poznawczo-behawioralne najskuteczniejszymi technikami terapii systemowej.

Model Minnesota

pracując w tym modelu specjaliści Aurory traktują osoby uzależnione z najwyższym szacunkiem i godnością, jako osoby chore, nawet jeśli ich choroba różni się znacząco od większości chorób psychicznych i fizycznych. Uznajemy, że uzależnienie, przez które cierpią nie powstało z ich winy, lecz jest efektem niesprzyjających i złożonych okoliczności. Naszym zadaniem jest nauczyć chorego rozpoznawać sygnały świadczące o jego uzależnieniu i odpowiednio na nie reagować, aby móc przestać ulegać patologicznemu myśleniu. Pierwszym krokiem do wykształcenia prawidłowych reakcji jest zniesienie oporu chorego w postaci zaprzeczania. Zdarza się, że w terapii wraz z osobą uzależnioną bierze również udział jej rodzina. Zgodnie z założeniami tego modelu, chorego nie da się wyleczyć z uzależnienia, można jednak powstrzymać rozwój choroby i nauczyć go, jak się jej przeciwstawiać. Terapia w modelu Minnesota cieszy się wysoką skutecznością alkoholików, erotomanów, osób uzależnionych od automatów, gier komputerowych czy czynności seksualnych.

Program społeczności terapeutycznej

celem zajęć prowadzonych w modelu społeczności terapeutycznej jest zmiana stylu życia chorego oraz wykształcenie przez niego nowej tożsamości i zostawienie starej w przeszłości. Członkowie grupy wzajemnie pomagają sobie rozwijać poczucie odpowiedzialności za siebie samego i za swoją rodzinę, a także odpowiedzialności finansowej. Każdy członek takiej społeczności kieruje się naczelną zasadą bezwzględnej uczciwości. Działania grupy oparte są przede wszystkim na programie 12 kroków. Dzięki intensywnemu procesowi wzajemnego uczenia się od siebie z wykorzystaniem informacji zwrotnych od grupy, chory rozpoznaje, jak głęboko on sam i proces jego zdrowienia osadzony jest w większej strukturze – grupie społecznej.

Podczas terapii osób uzależnionych chorzy podążają programem 12 kroków, stworzonym przez założycieli ruchu Anonimowych Alkoholików i efektywnie wykorzystywanym również w leczeniu pozostałych uzależnień. Punkty programu realizujemy kolejno, rozpoczynając od przyznania się do bezsilności wobec alkoholu i całkowitej utraty kontroli nad własnym życiem, kończąc zaś na postanowieniu wdrażaniu poznanych zasad we własnym życiu i dzielenia się swoim doświadczeniem w walce z nałogiem z innymi chorymi.

Techniki

Leczenie w Ośrodku Terapii Uzależnień Aurora cechuje pełna różnorodność technik. Dzięki temu nasze zajęcia pobudzają wiele sfer funkcjonowania chorego i zapewniają dogłębne przeanalizowanie przez niego problemu. Są to techniki uniwersalne, z których korzyści czerpią alkoholicy, narkomani, hazardziści, erotomani i wszyscy inni uzależnieni.

Techniki relaksacyjne

stosowane w celu wyciszenia naszych pacjentów, stanowią ważny element wspierający leczenie. Umożliwiają pracę z własnym ciałem polegającą na rozpoznawaniu płynących z niego sygnałów o napięciu, stresie i pojawiających się emocjach. Dzięki technikom relaksacyjnym chory może skuteczniej radzić sobie z emocjami, tak aby w odpowiedzi na stres niwelować chęć powrotu do nałogu.

Samoobserwacja i autoanaliza

metody te opierają się na założeniu, że aby wykształcić i podtrzymać motywację do walki z nałogiem, osoba uzależniona powinna przeprowadzić głęboką i wnikliwą analizę spustoszenia, jakie w jego życiu uczyniła choroba, uczuć towarzyszących jej w procesie powstawania, trwania i wychodzenia z uzależnienia, a także genezy choroby. W tym celu uczestnicy terapii piszą tak zwane „piciopisy” i inne wypracowania na zadane przez terapeutę tematy.

Warsztaty

są formą psychoedukacji i połączeniem mini wykładów z praktycznymi ćwiczeniami. Odbywają się w odrębnych jednostkach tematycznych. Częste tematy warsztatów w terapii z osobami uzależnionymi to na przykład:

rozpoznawanie emocji i ich wpływ na zachowanie
obalanie mitów alkoholowych/narkotykowych
skutki zachowań osób uzależnionych na funkcjonowanie ich społeczności
role i schematy w rodzinach uzależnionych

Treningi umiejętności

w dużej części oparte są na scenkach sytuacyjnych, w których chorzy wcielają się w różne role i ćwiczą między innymi umiejętności efektywnego komunikowania swoich emocji i postaw oraz asertywnego podejmowania decyzji. Mają za zadanie w najbardziej praktyczny sposób przygotować chorego do powrotu do życia poza Ośrodkiem.

Kinoterapia

w ramach kinoterapii organizowane są seanse filmowe, po których następują dyskusje lub pisanie wypracowań na tematy poruszane w filmach. Tematyka filmów jest dostosowana do rodzaju uzależnienia i etapu leczenia.

Arteterapia

ta forma terapii umożliwia ekspresję uczuć chorego poprzez techniki niewerbalne, takie jak rysowanie, malowanie, ruch, taniec czy rzeźbę. Wytwory osoby uzależnionej są alternatywnym sposobem komunikacji ze światem i czasem ułatwiają ekspresję uczuć i nastroju lepiej niż słowa. Twórczość pomaga choremu symbolicznie oczyścić się z określonych myśli i emocji oraz wzmocnić swoją samoocenę. Ponadto zajęcia ruchowe umożliwiają chorym odbudowanie lub poznanie ich granic.

Muzykoterapia

forma terapii bazująca na relaksującym i wpływie poszczególnych dźwięków i ich sekwencji na układ nerwowy, oddechowy i krążeniowy człowieka. Polega zarówno na słuchaniu, jak i tworzeniu muzyki. Coraz częściej stosowana w połączeniu z tradycyjnymi technikami terapii poznawczo-behawioralnej, pozwala na odblokowanie tłumionych emocji i pokładów kreatywności, wyciszenie i pokonanie lęków. Etap twórczy wspomaga chorego w budowaniu pozytywnej samooceny.

Etapy terapii uzależnień – krok po kroku

Pozwól, że przeprowadzimy Cię teraz przez proces leczenia uzależnień w naszym Ośrodku. Chcemy, abyś do naszej terapii podszedł pewien, że opieramy ja na naprawdę mocno przemyślanym programie.

Etap diagnostyczny

Pierwszym krokiem w leczeniu terapii uzależnień jest etap diagnostyczny. W ramach tego etapu terapeuta stosuje testy przesiewowe i badanie kliniczne pacjenta.

Testy

Do najczęściej wykorzystywanych testów przesiewowych i diagnostycznych należą:

AUDIT (The Alcohol Use Disorders Identification Test),
Test CAGE do diagnozowania lekomanii,
MAST,
Test Baltimorski,
Test uzależnienia od internetu autorstwa Kimberly Young,
Kwestionariusz hazardu SOGS,
Kanadyjski Indeks Problemowego Hazardu (CPGI – Canadian Problem Gambling Index),
Test na seksoholizm autorstwa Bohdana T. Woronowicza,
Skala Kompulsywnego Kupowania Richmond.

Wszystkie te testy składają się z od kilku do kilkunastu pytań typu tak/nie lub wielokrotnego wyboru i stanowią jedynie wstęp do uzyskania odpowiedzi, czy daną osobę można zaliczyć do nałogowych hazardzistów, alkoholików lub, na przykład, osób z erotomanią czy uzależnieniem od internetu.

Badanie kliniczne

W dalszej części badania podczas konsultacji indywidualnej terapeuta:

nawiązuje relację z pacjentem,
określa charakter i stopień zaawansowania uzależnienia (lub uzależnień) i planuje działania terapeutyczne,
może zastosować dodatkowe testy psychologiczne, na przykład osobowościowe,
może zaproponować wsparcie psychoterapii lekami,
ustala warunki korzystania z pomocy,
zachęca chorego do podjęcia postanowienia o ograniczeniu spożywania substancji lub wykonywania zachowań seksualnych, konsumenckich czy innych będących przedmiotem jego uzależnienia od czynności.

Po zrealizowaniu powyższych kroków, rozpoczyna się właściwa terapia uzależnień, która składa się z trzech etapów: wstępnego, podstawowego i pogłębionego (zaawansowanego).

Etap wstępny

Etap wstępny terapii ukierunkowany jest na wzmocnienie alkoholika, hazardzisty, seksoholika czy zakupoholika w jego chęci podjęcia się leczenia. Działania terapeutyczne zmierzają do:

dalszego ograniczenia stosowania substancji lub zachowań uzależniających i do wydłużania okresów tej abstynencji,
rozbudzenia i podtrzymania motywacji osoby uzależnionej do walki z erotomanią, lekomanią, czy uzależnieniem od komputera. Analiza wartości i zachowań chorego zmusza go do pogłębiania świadomości o istnieniu konfliktu między pragnieniem poddawania się nałogowi a przeżywaniem wartościowego życia pełnego pozytywnych emocji i zdrowych relacji.

Gdy osoba uzależniona zda sobie w pełni sprawę z bezsensu i niszczycielskiej siły swojej choroby, będzie gotowa do podjęcia dalszej części leczenia.

Etap podstawowy

Terapia podstawowa składa się w przeważającej części z intensywnych zajęć grupowych uzupełnianych terapią indywidualną. Aktywność uczestnika terapii opiera się na planie dnia obowiązującym w ośrodku. Terapia w podstawowa przebiega w dwóch fazach.

Pierwsza faza polega na zaakceptowaniu przez chorego faktu, że jest osobą uzależnioną oraz podtrzymaniu i intensyfikacji efektów uzyskanych w etapie wstępnym. Pogłębianie motywacji i świadomości alkoholika czy nałogowego hazardzisty osiąga się tu zarówno poprzez dostarczanie mu bodźców w postaci nowych wiadomości i sygnałów, jak i dzielenie się przez chorego jego wnioskami z dalszej analizy destrukcyjnych efektów jego uzależnienia. Jest to zatem etap głębokiej autoanalizy. W tej fazie terapeuta pomaga też choremu zrozumieć uniwersalne mechanizmy kierujące osobami uzależnionymi.
Druga faza terapii podstawowej poświęcona jest nauce praktycznych umiejętności i zachowań asertywnych, które mają pomóc choremu w zachowaniu abstynencji od uzależniającego środka lub zachowania po opuszczeniu ośrodka. Seksoholik, narkoman, hazardzista czy inny uzależniony uczy się lepiej rozpoznawać i panować nad swoimi emocjami, wprowadzać się w stan relaksacji, radzić sobie z natrętnym przymusem powrotu do czynności uzależniającej, efektywnie organizować swój czas oraz rozwijać umiejętności interpersonalne niezbędne do stworzenia wartościowych relacji.

Efekty terapii podstawowej są szybkie, ale nietrwałe, dlatego kluczowe jest kontynuowanie terapii i przejście do etapu pogłębionej terapii.

Etap zaawansowany – etap terapii pogłębionej

Terapia pogłębiona jest mniej ustrukturalizowana i składa się z większości z indywidualnej pracy z terapeutą i w mniejszej części z terapii grupowej. W tym etap terapii charakterystyczne są następujące elementy:

koncentracja między innymi na uczuciach wstydu i poczucia winy związanych z dotychczasowym zachowaniem oraz z utratą zaufania bliskich i radzenie sobie z tymi emocjami;
praca nad technikami utrzymywania abstynencji i wolą ich stosowania w praktyce;
konfrontacja nowych doświadczeń z wiedzą zdobytą w trakcie terapii;
motywowanie chorego do samorozwoju w dziedzinie jego zainteresowań;
przepracowywanie wzorów osobowościowych i schematów z przeszłości chorego, leżących u podstaw jego zachowań.

Terapia nawrotowa

Choć wraz z upływem czasu chory posiada coraz większe zaplecze wiedzy i pozytywnych doświadczeń związanych z abstynencją, czasem zdarzają mu się powroty do nałogu. Z myślą o osobach, które po ukończonej terapii w przypływie nadmiernego zaufania do swojej kontroli złamały abstynencję stworzyliśmy opcję terapii pogłębionej uzupełniającej, czyli terapii nawrotowej, w której przepracowujemy dogłębnie incydent powrotu do uzależnienia. Uświadamiamy w niej choremu, że uzależnionym pozostanie do końca życia i że ryzyko powrotu do nałogu pozostaje realne. Nie przekreśla to jednak pozytywnych rezultatów wcześniejszej terapii i powinno prowadzić do dalszej wytrwałej pracy.

Cel terapii alkoholowej jest osiągnięty, gdy chory jest gotów do samodzielnego funkcjonowania w oparciu o nowe postawy i wypracowane strategie.

Ile trwa terapia uzależnień w Ośrodku Aurora?

Czas trwania całego cyklu terapii zależy od wielu czynników, w tym od genezy i stopnia uzależnienia oraz indywidualnej strategii. Podane poniżej średnie ramy czasowe należy więc potraktować wyłącznie orientacyjnie, gdyż dopiero pod koniec leczenia można stwierdzić, czy można je zakończyć czy też bezpieczniej je kontynuować.

Cała terapia trwa czasem 4 tygodnie (w lżejszych przypadkach), a czasem 8 lub więcej tygodni (u chorych głęboko uzależnionych).
Po upływie podstawowego etapu leczenia terapeuci wspólnie decydują, czy stan danej osoby pozwala na zamknięcie terapii i przedstawiają choremu swoje wnioski. Na podstawie niezależnej decyzji chorego terapia kończy się lub jest kontynuowana.
Terapia nawrotowa trwa zazwyczaj około 2 tygodni, choć w razie potrzeby również można ją przedłużyć.

Terapia stacjonarna czy terapia dzienna?

Terapia dzienna jest szczególnie polecana osobom, których miejsce zamieszkania nie jest na tyle odległe od ośrodka leczenia uzależnień, aby mogło to utrudniać codzienny dojazd. Przy rozważaniu tej opcji warto jednak pamiętać, że codzienne powroty do domu nie są dobrą opcją w sytuacji, gdy w środowisku domowym chorego są inni uzależnieni nie poddający się leczeniu lub występują inne dysfunkcje mogące utrudnić mu powrót do równowagi. W takim przypadku lepiej skorzystać z terapii stacjonarnej, która wiąże się z całodobowym pobytem w ośrodku.

Co po terapii?

Po zakończeniu terapii osoba uzależniona może nadal korzystać z wsparcia specjalistów Ośrodka Aurora. Spotkania indywidualne i grupowe są dostępne tak dla aktywnych uczestników, jak i dla weteranów leczenia alkoholizmu, erotomanii, lekomanii, narkomanii i innych rodzajów uzależnienia. Dla osób, które po pierwszym spotkaniu grupowym (po zakończonym leczeniu) decydują się na dalsze uczestnictwo przewidujemy bonus w postaci odliczenia kosztów pierwszego spotkania testowego. Natomiast każdy może skorzystać z całodobowych konsultacji telefonicznych, których udzielamy bezpłatnie.

Dlaczego warto leczyć się w Ośrodku Terapii Uzależnień Aurora?

Poszukujesz najbardziej kompleksowej i skutecznej terapii uzależnień w Poznaniu? Zależy Ci w równym stopniu na wymiernych efektach w walce z nałogiem, co na komforcie, bezpieczeństwie i pełnym szacunku podejściu terapeutów do Twojego leczenia? A może coraz częściej słyszysz w myślach pytanie: „Czy jestem uzależniony?” Ośrodek Aurora pomoże Ci na nie odpowiedzieć oraz zagwarantuje nowoczesną, sprawdzoną formę terapii indywidualnej i grupowej z wykorzystaniem rozmaitych technik i metod, które pozwolą Ci rozpocząć zdrowe, pełne pozytywnych emocji funkcjonowanie w nowym życiu bez nałogu. Wiemy, jak leczyć uzależnienie od komputera, gier, czy nałogowy hazard. Nasze metody pomagają rozpocząć lepsze także życie osobom, dla których problemem jest seksoholizm, erotomania internetowa lub uzależnienie od portali erotycznych, zakupoholizm, alkoholizm, narkomania, lekomania, patologiczny hazard, uzależnienie od internetu, czy jakiekolwiek inne nałogi. Pomagamy także osobom współuzależnionym, a rodzinom naszych uczestników oferujemy całkowicie bezpłatną terapię dla osób współuzależnionych. Już teraz zadzwoń pod nasz całodobowy numer telefonu i zrób kolejny krok ku swojemu lepszemu życiu.