Jak samemu leczyć alkoholizm w domu?

Jak samemu leczyć alkoholizm w domu?

Częste spożywanie napojów wysokoprocentowych może stać się podłożem do uzależniania alkoholowego. Osoba chora coraz częściej sięga po alkohol, uważając ten sposób terapii własnych problemów za najlepszą formę odstresowania i oczyszczenia umysłu. Problem może jednak sięgać głębiej, wpływając destrukcyjnie na życie zawodowe, społeczne oraz rodzinne. Wiele osób wystrzega się fachowej pomocy, bojąc się opinii na własny temat, lub nie dostrzegając istoty problemu i negatywnego wpływu alkoholu. Może to skutkować wzrostem agresji i stanami depresyjnymi. Jak walczyć z alkoholizmem i czy alkoholizm można wyleczyć samodzielnie?

Dowiedz się więcej, jak walczyć z uzależnieniem w domu i skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń i skonsultuj się z naszymi specjalistami.

Terapia uzale?nie?

Jak postępować z alkoholikiem w domu?

Gdy osoba nadużywająca napoje wysokoprocentowe należy do naszego najbliższego otoczenia, powinniśmy zacząć działać. Warto kierować się kilkoma zasadami, które mogą przyczynić się do poprawy zdrowia alkoholika i zniwelować jego destrukcyjny wpływ na życie rodzinne. Jak się leczyć z alkoholizmu w domu? Jak leczyć alkoholizm w przypadku osoby, która postanowiła wyjść z nałogu?

 • Alkoholik nigdy nie przestanie pić jeżeli nie podda się terapii lub leczeniu – przekonaj osobę chorą do kuracji odwykowej.
 • Zapomnij o alkoholu w domu nawet gdy osoba chora trwa w postanowieniu trzeźwości.
 • Wspieraj gdy nie pije.
 • Rozmawiaj otwarcie co trzeba robić, jak leczyć alkoholizm w domu, aby nałóg nie powrócił.
 • Nie chroń alkoholika gdy pije lub gdy ponownie sięga po alkohol. Nie chroń go przed konsekwencjami.
 • Zdystansuj się do tego co robi i co mówi osoba pod wpływem alkoholu.
 • Nie pozwalaj się zastraszyć.
 • Nie ufaj obietnicom składanym przez osobę upojoną alkoholem.
 • Chroń alkoholika przed miejscami, gdzie jest dostęp do alkoholu.
 • Chroń przed ludźmi kojarzącymi się i zachęcającymi do spożywania alkoholu.
 • Zaplanuj wspólne spędzanie czasu – aktywnie lub w celach rekreacyjnych.
 • W przypadku głodu alkoholowego najbliższej osoby zgłoś się po pomoc do terapeuty.

Alkoholizm – jak leczyć samemu?

Samodzielne leczenie alkoholizmu przewiduje kilka metod. Pacjenci, którzy nie chcą lub nie są gotowi na pobyt w ośrodkach terapii uzależnień, mogą leczyć alkoholizm indywidualnie. Taki rodzaj zwalczania problemu odbywa się pod stałą kontrolą lekarską. Leczenie farmakologiczne jest jednym ze sposobów walki z chorobą. Pacjent decyduje się na wszycie pod skórę Disulfiramu lub Neltexone, istnieje również możliwość zastosowania doustnego Nalmefenu. Leki są w pełni bezpieczne, jednakże, zanim zostaną one zaaplikowane, z osobą chorą przeprowadzany jest wnikliwy wywiad oraz prowadzone są dokładne badania lekarskie.

Jak leczyć alkoholika w domu – Disulfiram

Wszycie pod skórę leku ma na celu wywołanie u pacjenta awersji do napojów wysokoprocentowych. Nie oznacza to, że aplikowany lek wywołuje samoczynnie niechęć. Każdy z pacjentów, którym proponowany jest ten rodzaj leczenia, jest informowany o nieprzyjemnych skutkach wywoływanych przez Disulfiram połączony z alkoholem. Po spożyciu alkoholu pacjent odczuwa niemal natychmiastowe dolegliwości, utrzymujące się nawet do 10 godzin. Taki stan rzeczy ma skutecznie odwieść osobę chorą od ponownego spożycia. Lek jest aktywny przez około 12 miesięcy.

Leczenie alkoholizmu w domu – Naltrexone

Metoda uważana za bardziej innowacyjną w zakresie leczenia farmakologicznego. Naltrexone skutecznie zapobiega spożywania alkoholu dzięki zaburzeniu predyspozycji biologicznych do sięgania po napoje wysokoprocentowe. Nie wywołuje zatem podobnych, nieprzyjemnych objawów jak opisany wyżej Dusilfiram.

Jak wyleczyć alkoholika – Nalmefen

Drugi pod względem nowoczesności lek stosowany w walce z alkoholem. Działanie leków powoduje ograniczenie spożycia napojów wysokoprocentowych dzięki oddziaływaniu na receptory układu opioidowego. Ten medykament stosuje się doustnie w momencie kiedy pacjent odczuwa głód alkoholowy lub gdy rozpoczął już spożycie. Lek powoduje znaczną redukcję ilości spożywanego alkoholu.

Lekarz prowadzący dokonuje wyboru leku, mając na względzie dobro pacjenta i skuteczność przeprowadzonej kuracji.

Alkoholik w domu – jak walczyć z alkoholem?

Opisane powyżej kuracje są komfortowe dla osoby leczonej. Głównie z uwagi na fakt, że cały proces odbywa się w domu – łatwiej zdecydować się na wariant farmakologiczny pacjentowi, który przebywa w domowym zaciszu. Terapia oparta na aplikacji podskórnej leków powinna być wsparta terapią psychologiczną – ważną rolę pełnią indywidualne spotkania z psychoterapeutą lub warsztaty grupowe. Ich celem jest sięgnięcie do podłoża nałogu. Czynnikiem, który ma ogromny wpływ na alkoholizm i leczenie samemu, jest wsparcie rodziny oraz najbliższych.

Pomimo zastosowań farmakologicznych, warto rozmawiać z osobami dotkniętymi chorobą alkoholową gdzie się leczyć z alkoholizmu – w domy czy na oddziale. Pobyt w ośrodku uważany jest za najskuteczniejszą formę kuracji na tle wszystkich możliwości leczniczo-terapeutycznych.

Gdzie leczyć alkoholika? Aurora – Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień

Aurora to miejsce, w którym nasi pacjenci odzyskują spokój ducha, wiarę we własne możliwości oraz odkrywają na nowo pasje i zainteresowania. Nasz ośrodek gwarantuje kompleksowe leczenie osób dotkniętych chorobą alkoholową w domowych i miłych warunkach. Pacjenci otoczeni są pełną opieką naszego personelu, który tworzą doświadczeni specjaliści, ucząc podopiecznych jak zwalczyć alkoholizm.

W ramach pobytu gwarantujemy zakwaterowanie w wyposażonych we wszelkie udogodnienia pokojach. Osoby przebywające w ośrodku mają do dyspozycji kuchnię, siłownię, bibliotekę oraz boisko wielofunkcyjne. Wierzymy, że rekreacyjne i aktywne spędzanie wolnego czasu ma zbawienny wpływ na kondycję psychiczną i fizyczną naszych pacjentów.

Chcesz wiedzieć więcej, jak walczyć z uzależnieniem od alkoholu? Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. W przypadku wątpliwości i pytań nasi specjaliści pozostają do dyspozycji.

Scroll to Top