Kiedy leczyć alkoholizm?
Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień AURORA w Poznaniu oferuje pomoc w leczeniu alkoholizmu
- Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień AURORA w Poznaniu oferuje pomoc w leczeniu alkoholizmu
- Kiedy leczyć alkoholizm?
- Leczenie alkoholizmu — objawy psychiczne i fizyczne
- Leczenie alkoholików – etapy alkoholizmu
- Terapia dla alkoholików – etapy leczenia
- Leczenie alkoholizmu – ile trwa proces?
- Choroba alkoholowa – dalszy proces leczenia
- Alkoholizm – leczenie w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień Aurora
Kiedy leczyć alkoholizm?
Nadmierne spożywanie napojów wysokoprocentowych spowalnia funkcje układu nerwowego i zwiększa chęć sięgnięcia po następną dawkę. Choroba doprowadza do wyniszczania życia społecznego, rodzinnego oraz zawodowego. Jakie są objawy alkoholika? Kiedy zdecydować się na terapie dla alkoholików?
Dowiedz się więcej. Zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. Sprawdź, jakie są warunki przyjęcia i porozmawiaj z naszymi specjalistami.
Leczenie alkoholizmu — objawy psychiczne i fizyczne
Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała alkoholizm jako chorobę o mocno destrukcyjnym wpływie na organizm, którego nieleczenie może doprowadzić do nieodwracalnych skutków dla zdrowia – w tym wywołać zatrzymanie akcji serca.
Wielu chorych nie zdaje sobie sprawy z problemu alkoholowego. Pierwszym etapem całego cyklu leczenia jest przyznanie się do alkoholizmu. Destrukcyjny wpływ napojów alkoholowych jest niestety dostrzegany zbyt późno. To może nieść za sobą nieodwracalne konsekwencje. Kontrola nad nałogiem w przypadku alkoholika jest iluzoryczna. Warto przyjrzeć się symptomom, które mogą wskazywać na problem, są to między innymi:
- Ciągła chęć spożywania napojów wysokoprocentowych (głód alkoholowy);
- Objawy pojawiające się po odstawieniu alkoholu (zespół abstynencyjny) – drżenie ciała, wysokie ciśnienie, kołatanie serca, nadmierne pocenie, refluks żołądka, wymioty, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne takie jak światło i dźwięki, zaburzenia snu;
- Lepsza tolerancja na alkohol – objawia się zwiększaniem spożywanej dawki, aby uzyskać efekt odurzenia;
- Ciągłe myślenie o alkoholu i skoncentrowanie wokół niego własnego życia;
- Spożywanie alkoholu w celu wyciszenia i zaburzenia jego skutków – uzależniony sięga po kolejne dawki, aby za ich pomocą radzić sobie z objawami dnia wczorajszego (kac);
- Chory nie potrafi ocenić ilości alkoholu, jaką spożywa;
- Spożywanie napojów wysokoprocentowych pomimo świadomości ich negatywnych skutków na organizm, życie rodzinne, społeczne i zawodowe;
- Rezygnacja z dotychczasowych aktywności i zainteresowań na rzecz alkoholu;
- Wahania nastrojów – osoba uzależniona może wykazywać różne stany emocjonalne, od smutku po agresję, a nawet depresję;
- Efekt działania alkoholu wywołuje brak świadomości oraz zaburza pamięć.
Leczenie alkoholików – etapy alkoholizmu
Psychoterapeuci są zgodni co do objawów występujących u osób, które kwalifikują się do grupy ryzyka. Spożywanie alkoholu i traktowanie go jako panaceum, jest pierwszym z objawów, które wskazują, że osoby traktujące proces picia jako terapia relaksacyjna i odprężająca, mogą znajdować się w fazie wstępnej, traktowanej jako pierwszy etap alkoholizmu. Coraz częstsze sięganie po tego typu napoje i odurzanie się nimi, wskazuje na postęp choroby, której początek łatwo przeoczyć. Ważną rolę w uświadamianiu osób i dostrzegania ich problemów stanowią rodzina oraz najbliżsi. Warto skonsultować swoje obawy ze specjalistą, który pomoże w diagnozie i dobraniu odpowiednich metod leczenia. Na jakie etapy można rozłożyć cały proces rozwoju alkoholizmu?
- Etap wstępny – alkohol stanowi dobrą formę relaksu. Osoba uzależniona sięga po napoje wysokoprocentowe w celu zniwelowania poziomu stresu w organizmie. Alkohol jest tu świetną formą spędzania czasu wolnego. Chory szuka okazji do spożywania.
- Etap ostrzegawczy – spożywanie alkoholu powoduje wahania nastrojów, pojawiają się zaniki pamięci, brak świadomości. Osoba uzależniona ukrywa się, pije w samotności.
- Etap krytyczny – napoje wysokoprocentowe zaczynają być ważną częścią w życiu chorego. W tej fazie mogą pojawiać się okresy abstynencji, aczkolwiek chory odczuwa fizyczne objawy głodu alkoholowego w postaci drżenia ciała, wymiotów, mdłości lub innych.
- Etap przewlekły – osoba chora spożywa alkohol bez umiaru i kontroli ilości. Ma to wpływ na zdrowie oraz relacje społeczne. Do upojenia alkoholowego wystarczy niewielka ilość substancji w organizmie. Faza ta kończy się nieodwracalnymi skutkami, które wpływają destrukcyjnie na organy wewnętrzne. W wielu przypadkach kończy się zgonem.
Terapia dla alkoholików – etapy leczenia
Terapia dla alkoholika obejmuje kilka etapów. Cały proces skupia się na szeregu kroków prowadzących do pozytywnego zakończenia leczenia. W skład etapów wchodzą:
- Świadomość choroby i problemu, który stanowi alkohol – osoba lecząca się, musi przyznać, że dostrzega destrukcyjny wpływ napojów wysokoprocentowych na jego życie.
- Trafna diagnoza – lekarz prowadzący dokonuje szeregu badań, aby dowiedzieć się, jaki jest stan chorego. Ma to wpływ na odpowiednie dobranie metod leczenia. Etap ten charakteryzuje się nie tylko badaniem osób pod względem kondycji fizycznej, ale też psychicznej. Psychoterapeuta przeprowadza wnikliwy wywiad z uzależnionym.
- Dobranie odpowiednich metod terapeutycznych.
- Psychoterapia indywidualna oraz grupowa – chory poznaje techniki, które pozwolą mu walczyć z nałogiem i nauczy się go kontrolować. Spotkania mają również na celu wypracowania modelu regulowania emocji podczas wahania nastrojów.
- Dostosowanie do indywidualnych potrzeb chorego programu, którego celem jest motywowanie chorego we własnych postanowieniach. Na tym etapie zaleca się sobie chorej spotkania w większych grupach wsparcia (AA) oraz indywidualnych konsultacjach z psychoterapeutą.
Leczenie alkoholizmu – ile trwa proces?
Leczenie dla alkoholików jest długofalowym procesem. Czasu trwania kuracji nie da się sprecyzować ze względu na zróżnicowany poziom zaawansowania problemu oraz fazy, w jakiej alkoholik się aktualnie znajduje. Ośrodki terapii uzależnień w zależności od zaawansowania alkoholizmu, mogą skierować chorego na leczenie o charakterze motywacyjnym, które trwa bardzo krótko – około 2-4 tygodni. W leczeniu choroby alkoholowej bardziej skuteczne są jednak terapie stacjonarne, które trwają zdecydowanie dłużej – nawet do 3 miesięcy. Po całym procesie osoba chora dalej pracuje nad nałogiem i jego kontrolą.
Choroba alkoholowa – dalszy proces leczenia
Leczenie alkoholika nie kończy się wraz z zakończeniem turnusu w ośrodku lub pobytu szpitalu. Od pacjenta oczekuje się, że po terapii dalej będzie pracował nad kontrolą oraz będzie przestrzegać zasad, których uczono podczas całej kuracji. Choroba alkoholowa, objawy i niepohamowana chęć spożycia, mogą ustąpić, jednakże osoba uzależniona zostaje z chorobą na całe życie. Jakich zasad przestrzegać, aby nawrót choroby nieoczekiwanie nie zburzył wypracowanych zachowań?
- Alkoholik bezwzględnie powinien pozbyć się wszystkich napojów, kosmetyków i słodyczy zawierających w składzie alkohol.
- Zrezygnować z udziału w spotkaniach, na których jest obecny alkohol.
- Nauczyć się asertywności w przypadku gdy zostanie poczęstowany napojem wysokoprocentowym.
- Informować bliskich o problemach.
- Zrezygnować ze znajomości, które dotychczas kojarzone były wyłącznie ze spożywaniem alkoholu.
- Unikać miejsc, których działalność oparta jest na sprzedaży alkoholu.
- Badać się regularnie.
- Uczęszczać na spotkania grupowe lub indywidualne z psychoterapeutą.
Alkoholizm – leczenie w Prywatnym Ośrodku Terapii Uzależnień Aurora
Ośrodek terapeutyczny Aurora to miejsce, w którym każda osoba dotknięta chorobą alkoholową może liczyć na wsparcie oraz opiekę. Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy terapie dla alkoholików, wspomagające walkę z nałogiem. Osoby zamieszkałe w ośrodku mają do dyspozycji komfortowe pokoje, kuchnię, siłownię oraz boisko wielofunkcyjne.
Każdy z naszych uczestników jest objęty opieką lekarską. W szeregach naszej kadry mamy doświadczonych psychoterapeutów, których zaawansowana wiedza pozwala na skuteczne leczenie alkoholizmu.
Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z naszą ofertą. W przypadku pytań zachęcamy do skorzystania z dowolnej formy kontaktu. Nasi specjaliści chętnie odpowiedzą na wszelkie pytania.