Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Ile trwa leczenie alkoholizmu?

Alkoholizm jest poważną chorobą przewlekłą, która negatywnie wpływa nie tylko na organizm chorego, ale i na psychikę najbliższych. Nałóg ten jest jednym z najbardziej poważnych chorób, który dotyka coraz więcej osób, szukających pocieszenia w alkoholu. Odwyki alkoholowe mają na celu dotrzeć do podłoża problemu i uświadomić chorego o przyczynach takiego stanu. Samodzielna praca nad odstawieniem napojów wysokoprocentowych jest trudnym zadaniem, w większości przypadków zakończonych objawami zespołu abstynencyjnego, które utrudniają pozostanie w postanowieniu.

Sprawdź jak długo trwa terapia alkoholowa. Skorzystaj z formularza kontaktowego dostępnego na naszej stronie lub zadzwoń i skonsultuj się z naszymi specjalistami.

Leczenie odwykowe zamknięte – ile trwa?

Odwyk AA w trybie zamkniętym jest stosowany w przypadku osób, których kuracja odwykowa od alkoholu lub postanowienie pozostania w trzeźwości przynosi mierny skutek. Przede wszystkim ten rodzaj leczenia stosuje się u pacjentów, którzy nie radzą sobie z motywacją i obawiają się nawrotu silnej pokusy do napojów wysokoprocentowych. Zbawienny wpływ na uczestnika ma terapia alkoholowa prowadzona z dala od miejsc, w którym chory przebywa na co dzień. Polega ona na oczyszczeniu umysłu, aby w kameralnych i relaksacyjnych warunkach pracować nad powrotem do zdrowia.

Odwyk zamknięty ma zbawienny wpływ na kondycję psychiczną pacjenta, który może skupić się na innych aktywnościach i wyzbyć się ciągłego myślenia o alkoholu. Jak wygląda odwyk alkoholowy?

Odwyk alkoholowy zamknięty, w zależności od poziomu problemu, może trwać od 4 tygodni do 3 miesięcy. Ile czasu trwa odwyk alkoholowy, ustala się na podstawie wywiadów z psychoterapeutą. Podczas turnusu przeprowadza się detoks organizmu, a następnie pacjenci ośrodka biorą udział w terapii grupowej lub indywidualnej.

Ile trwa leczenie odwykowe – tryb ambulatoryjny

Odwyk dla alkoholika w trybie ambulatoryjnym to rozwiązanie dla osób, które zdają sobie sprawę z choroby, jaka na nich ciąży, ale nie chcą rezygnować z życia zawodowego oraz rodzinnego. Ten typ leczenia wymaga dużej motywacji od pacjenta – głównie z uwagi na to, że nie przebywa on na stałe w ośrodku. Chory podczas trwania całego cyklu terapeutycznego funkcjonuje w swoim dotychczasowym środowisku. Dzięki spotkaniom z psychoterapeutą uczestnik ma szansę stosowania technik i umiejętności walczenia z nałogiem w praktyce.

W tym przypadku odwyk dla alkoholików jest bardzo intensywnym czasem, podczas którego pacjent regularnie spotyka się z terapeutą prowadzącym. Okres całego cyklu trwa od 6 miesięcy do roku –  ile trwa odwyk zamknięty jest jednak określane indywidualnie.

Ile trwa przymusowy odwyk alkoholowy?

W Polsce regulacje dotyczące kuracji w szpitalu określają, iż leczenie zamknięte dla alkoholików jest dobrowolne. W niektórych przypadkach jednak sąd może orzec o przymusowym leczeniu chorego, kierując go do zamkniętego ośrodka terapii uzależnień. Ile trwa terapia odwykowa, decyduje organ sądowniczy na podstawie przedstawionych mu faktów. Kodeks karny przewiduje, że chory, dopuszczając się przestępstwa, na które bezpośredni wpływ miało uzależnienie, powinien pozostać w odosobnieniu. Przepisy nie mówią jednak jasno, jak długo trwa odwyk alkoholowy zamknięty w takim przypadku. Leczenie zamknięte dla alkoholików, jego proces i czas trwania jest ustalany indywidualnie. Nie może być on jednak krótszy niż 3 miesiące. Ośrodek terapii uzależnień, w którym pozostaje pacjent, wydaje szczegółową opinię na temat zdrowia, która to jest brana pod uwagę przez sąd.

Gdzie na odwyk zamknięty – Prywatny Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Aurora

W dbałości o Państwa zdrowie przygotowaliśmy dla uczestników oraz ich rodzin program kompleksowego leczenia osób dotkniętych chorobą alkoholową. Terapia w naszym ośrodku odbywa się w trybie stacjonarnym lub dziennym. W skład cyklu wchodzą zarówno spotkania indywidualne jak i grupowe, podczas których nasi psychoterapeuci przekazują wiedzę na temat technik, między innymi z zakresu:

  • psychologii poznawczo-behawioralnej;
  • psychologii systemowej;
  • modelu Minnesota;
  • programu 12 kroków.

Dowiedz się więcej, na czym polega leczenie zamknięte dla alkoholików i sprawdź ofertę ośrodka. Zapraszamy do zapoznania się z terapią stosowaną w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora. W przypadku wątpliwości prosimy o skorzystanie z dowolnej formy kontaktu i skonsultuj się z naszymi specjalistami.

Scroll to Top