Jak pomóc alkoholikowi?

Jak pomóc alkoholikowi?

W trakcie leczenia alkoholików z nałogu istotną rolę pełnią jego najbliżsi. Rodzina jest ważnym ogniwem, bez którego walka z alkoholizmem nie byłaby w pełni skuteczna. Pomoc w uzależnieniu od alkoholu należy do trudnych wyzwań szczególnie w przypadku osoby, która nie widzi istoty problemu i odmawia chęci uczestniczenia w profesjonalnej terapii.

Jak pomóc alkoholikowi w momencie gdy jego życie zawodowe oraz rodzinne ulega sukcesywnej destrukcji? Jak postępować z alkoholikiem, który nie chce się leczyć i przestać pić? Sprawdź, co możesz zrobić dla swoich najbliższych i jak wygląda walka z nałogiem alkoholowym. Nasz ośrodek oferuje pomoc dla uzależnionych od alkoholu oraz konsultacje w zakresie leczenia. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej, skontaktuj się z nami telefonicznie lub skorzystaj z formularza dostępnego na naszej stronie.

Jak pomóc alkoholikowi wyjść z nałogu?

Współmałżonkowie bardzo często pozostają sami w przypadku wykrycia problemu, szukając rozwiązania, jak można pomóc alkoholikowi na forum internetowym lub w artykułach poświęconych nałogowi. Pomoc uzależnionym od alkoholu wymaga sprawdzonych metod, które skutecznie zmuszą osoby dotknięte chorobą na pracę z psychoterapeutami. Abstynencja musi być jednak świadomym wyborem. To osoba chora powinna dostrzec destrukcyjny wpływ nałogu, pchającego ją w kierunku niszczenia zdrowia oraz relacji społecznych.

Uzależniony powinien skorzystać z pomocy ośrodków terapii, które stosują sprawdzone metody leczenia. Jak pomóc alkoholikowi, który nie chce się leczyć? W przypadku osób, odmawiających terapii, warto zastanowić się nad bardziej radykalnymi działaniami, do których należy sądowy przymus leczenia w ośrodku zamkniętym. Złożenie wniosku przez rodzinę chorego (rodzice, żona, mąż, syn, córka), jest impulsem do podjęcia dalszych działań zmierzających do skierowania na odwyk. Jedną z przesłanek kwalifikującą alkoholika do bezzwłocznego umieszczenia na oddziale detoksykacyjnym lub w ośrodkach terapii, jest zagrożenie, jakie stwarza sobie i innym, przez brak samokontroli wywołane nadmiernym spożywaniem napojów wysokoprocentowych.

Wsparcie dla alkoholika – jak pomóc wyjść z alkoholizmu?

Głód alkoholowy jest jednym z symptomów, które mogą negatywnie wpłynąć na cały proces leczenia. Nieodparta chęć sięgnięcia po kolejną dawkę etanolu nie pozwala alkoholikowi wytrzeźwieć. W warunkach domowych można skorzystać z leczenia farmakologicznego, które polega na zaaplikowaniu środka wspomagającego walkę z alkoholem. Do najpopularniejszych leków należy naltrekson, nalmefen czy disulfiram. Korzystanie z tych leków wiąże się również ze ścisłą kontrolą lekarską oraz warsztatami grupowymi.

Dobrą metodą, wspomagającą leczenie, jest aktywność fizyczna. Dodatkowy ruch i wybuch hormonów (endorfin) będzie doskonałym sposobem oczyszczenia umysłu i relaksu, skupiającego myśli chorego na innych czynnościach niż spożywanie alkoholu.

Ważną rolą jest wprowadzenie dobrze dobranej diety, która będzie ograniczała cukier, kofeinę lub nikotynę podwyższającą ciśnienie.

Alkoholizm – jak pomóc w depresji?

Zgubny wpływ alkoholu odciska swoje piętno również na kondycji psychicznej. Wielu chorych walczy zarówno z wahaniem stanów emocjonalnych jak i depresją. Poczucie winy i destrukcyjny wpływ alkoholu mogą wywoływać lęk, rozdrażnienie oraz smutek. Zróżnicowane stany emocjonalne doprowadzają do częstszego spożycia – jako elementu terapeutycznego, mającego poprawić humor w chwilach obniżonego poczucia wartości. Wzrost częstotliwości picia, doprowadza do uzależnienia, a to, z kolei do pogłębiania się zaburzeń na tle nerwicowym.

W przypadku alkoholizmu, którego przyczyną może być depresja, leczenie farmakologiczne łączy się z psychoterapeutycznym. Pomoc w alkoholizmie ze strony rodziny jest w tym momencie dodatkowym pozytywnym elementem w całej terapii.  Alkoholizm połączony z depresją jest bardzo trudny w leczeniu. Wymaga pracy na wielu obszarach.

Jak pomóc alkoholikowi po terapii?

Przebrnięcie przez długi proces leczenia stanowi ważny krok w odbudowie własnego życia. Nie oznacza to jednak, że po wyjściu z ośrodka osoba uzależniona jest całkowicie wyleczona z alkoholizmu. Dalszy etap zakłada pracę nad własnymi zachowaniami oraz przyzwyczajeniami, przy zastosowaniu technik wspomagających. Psychoterapeuci zalecają leczenie o charakterze ambulatoryjnym połączonym z terapią grupową. Rolą najbliższych na takim etapie, jest motywowanie i wspieranie chorego w jego postanowieniach.

Jak pomóc alkoholikowi w domu?

Pomoc dla alkoholika wyróżnia się kilkoma zasadami, jakich należy przestrzegać. Należą do nich:

  • Akceptacja osoby chorej.
  • Postanowienie samodzielnego zwalczenia problemu jest iluzoryczne. Walka z uzależnieniem od alkoholu wymaga profesjonalnego wsparcia.
  • Pozbycie się wszystkich napojów oraz substancji zawierających w składzie alkohol.
  • Nie chronić alkoholika w przypadku zagrożenia poniesienia przez niego konsekwencji.
  • Wspierać i motywować osobę chorą w leczeniu.
  • Nie wpędzać w poczucie winy.
  • Zdystansowanie się do słów i czynów, które wypowiada osoba odurzona alkoholem.
  • Często rozmawiać – można to zrobić tylko i wyłącznie gdy osoba chora jest trzeźwa.
  • Zgłoszenie się o pomoc.

Osoby przebywające w bezpośrednim kontakcie z alkoholikiem, powinny uważać na koalkoholizm. Współuzależnienie od alkoholu jest równie niebezpieczne. Objawia się ono skupieniem całej energii na pomaganiu i opiece osoby uzależnionej bez wsparcia z zewnątrz.

Problem alkoholowy – pomoc Ośrodka Terapii Uzależnień Aurora

Pomoc w leczeniu alkoholizmu jest niezbędna w przypadku osób, wykazujących charakterystyczne symptomy należące do stadiów zaliczanych do grona choroby alkoholowej. Nasz ośrodek gwarantuje opiekę na najwyższym poziomie. W szeregach personelu znajdują się wybitni eksperci, którzy mają wieloletnie doświadczenie przy pracy z osobami uzależnionymi.

Aurora to miejsce przyjazne dla osób decydujących się na walkę z nałogiem, położone w zacisznym miejscu pod Poznaniem. Malownicze, zielone miejsce stwarza warunki do efektywnego znalezienia sposobu leczenia.

Skontaktuj się z nami za pomocą formularza online lub zadzwoń. Nasi specjaliści pozostają do dyspozycji i służą pomocą w zakresie porad. Nie czekaj i dowiedz się jak wyjść z uzależnienia od alkoholu.

Scroll to Top