Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy

Detoks alkoholowy

Jeśli Twój organizm domaga się natychmiastowego odtrucia z alkoholu, to trafiłeś w najlepsze miejsce, by przerwać ciąg alkoholowy i zaznać ulgi. Poniżej przedstawiamy wszelkie informacje dla osób z problemem alkoholowym, jak i dla ich bliskich pragnących pomóc alkoholikowi w podjęciu leczenia i przerwaniu skutków odstawienia. Dowiedz się, co to jest detoks alkoholowy, ile trwa, na czym polega i jak wygląda odtruwanie alkoholowe, a także jakie są objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego i dlaczego domowy detoks nie jest nawet w połowie tak bezpieczny, jak odtruwanie organizmu w naszym ośrodku.

Czym jest detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy (detoksykacja alkoholowa, odtrucie alkoholowe) to około tygodniowy proces usuwania toksyn z organizmu osoby zatrutej alkoholem lub uzależnionej. W detoksie alkoholowym stosuje się leki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego oraz regenerujące organizm. Odtrucie organizmu alkoholika powinno odbywać się pod opieką medyczną i psychologiczną.

Ile trwa detoks alkoholowy?

Odtruwanie organizmu z alkoholu w ramach detoksu zazwyczaj trwa około 7-10 dni, jednak to, jak długo proces ten będzie trwał w przypadku danej osoby zależy między innymi od głębokości uzależnienia od alkoholu.

Na czym polega detoks alkoholowy?

Detoks alkoholowy polega na odtruciu organizmu pacjenta z wszelkich poalkoholowych toksyn, przerwaniu ciągu alkoholowego i wsparciu jego organizmu w walce z zespołem abstynencyjnym. Ponadto umożliwia mu przerwanie ciągu alkoholowego, powrót do trzeźwości i rozpoczęcie właściwego leczenia uzależnienia od alkoholu.

Jaki jest pierwszy krok do odtrucia?

Do Twojego zdrowia podchodzimy poważnie, dlatego, zanim przystąpimy do leczenia zespołu abstynencyjnego, przeprowadzamy diagnostykę, czyli wszelkie niezbędne badania wstępne (badania krwi, moczu). Prosimy Cię także o informacje na temat Twojego ogólnego stanu zdrowia, ewentualnych chorób i tego, jak wyglądały Twoje dni poprzedzające zgłoszenie się na detoksykację – wszystko to, aby móc poprawnie określić Twoje potrzeby i zastosować optymalne, bezpieczne dawki leków.

Leki w detoksie

Zasadniczym elementem detoksu alkoholowego jest zastosowanie odpowiednich farmaceutyków, których zadaniem jest złagodzić objawy zespołu abstynencyjnego oraz wspomóc proces regeneracji organizmu. Leki stosowane podczas detoksykacji alkoholowej w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora:

 • usuwają z Twojego ciała toksyczne produkty metabolizmu alkoholu,
 • wyrównują poziom elektrolitów i nawadniają organizm alkoholika,
 • uzupełniają niedobory witamin i minerałów,
 • głównie witaminy B1,
 • osłabiają nieprzyjemne skutki odstawienia alkoholu (środki uspokajające i benzodiazepiny).

Objawy zespołu abstynencyjnego w alkoholizmie

Konsekwencje odczuwane przez organizm alkoholika bezpośrednio po odstawieniu alkoholu to objawy odstawienne lub objawy zespołu abstynencyjnego i występują one w dwóch fazach.

Fazy alkoholowego zespołu abstynencyjnego

Pierwsza charakteryzuje się występowaniem symptomów somatycznych, takich jak:

 • rozregulowanie układu trawiennego (nudności, biegunki),
 • bóle głowy i mięśni,
 • przyspieszony rytm serca,
 • wahania ciśnienia,
 • drżenie mięśni,
 • zwiększona potliwość,
 • ogólne osłabienie organizmu.

W drugiej fazie ponadto funkcjonowanie psychiczne chorego zaburzone jest przez:

 • silny lęk,
 • stany depresyjne,
 • nerwowość i rozdrażnienie,
 • bezsenność.

W skrajnych przypadkach po odstawieniu alkoholu osoby głęboko uzależnione mogą nawet doświadczyć ataków padaczki alkoholowej lub podejmować próby samobójcze.

Jak długo trwają objawy zespołu odstawienia alkoholu?

Objawy występujące w pierwszej fazie zespołu abstynencyjnego trwają zwykle do około dwóch pierwszych dni od ostatniego spożycia alkoholu. Długość fazy drugiej zależy m.in. od siły uzależnienia i może wynieść od dwóch dni nawet do kilku tygodni.

Dla kogo przeznaczony jest detoks w Ośrodku Aurora?

Odtrucie alkoholowe to problem nie tylko alkoholików, ale też osób, które doświadczyły ciężkiego zatrucia alkoholowego. To ostatnie może zdarzyć się nawet przy jednorazowym spożyciu dużej ilości alkoholu. Na odtruwanie alkoholowe trafiają do nas zarówno osoby w zaawansowanej fazie uzależnienia, jak i ci, którzy odczuwają skutki pojedynczego zatrucia.

Czy detoks jest bezpieczny?

To zależy. Detoks alkoholowy przeprowadzany „domowym sposobem” grozi przedawkowaniem lub nieskutecznym stosowaniem leków i może prowadzić do powstania niebezpiecznych powikłań. Farmakoterapii w odtruwaniu alkoholowym należy poddawać się wyłącznie pod nadzorem lekarza, mając na uwadze, iż wiele z stosowanych w detoksie leków działa silnie uzależniająco i ich nieodpowiednie stosowanie może prowadzić do powstania nowego nałogu. Ponadto w trakcie odtruwania konieczne jest zachowanie abstynencji, gdyż łączenie leków z alkoholem może mieć szkodliwe skutki. O pełną izolację od alkoholu i spełnienie tych wszystkich zasad udanego odtrucia trudno jednak w warunkach domowych. Dlatego tak ważne jest, aby detoksykacji alkoholowej poddawać się w ośrodku specjalistycznym, pod całodobową opieką medyczną.

Bezpieczne odtrucie alkoholowe w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora

W przeciwieństwie do detoksu domowego, Ośrodek Terapii Leczenia Uzależnień Aurora gwarantuje naszym pacjentom bezpieczeństwo pod względem medycznym i psychologicznym.

Nasi specjaliści stale monitorują postęp procesu odtruwania organizmu i stan pacjenta i na bieżąco dostosowują dawki leków do jego samopoczucia i potrzeb. Przez cały okres odtruwania sprawdzamy, ile toksycznych substancji pozostało jeszcze w krwi pacjenta oraz skutecznie łagodzimy skutki odstawienia alkoholu.

W trakcie zespołu abstynencyjnego w skrajnych przypadkach pacjenci podejmują nawet próby samobójcze, jednak my czuwamy nad tym, abyś nie wyrządził sobie żadnej krzywdy i wspieramy Cię w walce. Tu nic nie zagraża Twojemu postanowieniu o odtruciu alkoholowym – zapewniamy nie tylko całkowitą izolację od alkoholu, ale i spokój, ciszę i najbardziej komfortowe i bezpieczne warunki do przejścia tego trudnego procesu.

Detoks – i co dalej?

Formalnie rzecz biorąc, odtrucie alkoholowe nie jest etapem odwyku. Usunięcie toksyn z organizmu niestety nie usuwa nałogu. Pozwala jednak na osiągnięcie równowagi biochemicznej organizmu i jest bezwzględnym warunkiem rozpoczęcia terapii alkoholowej. Poprawa samopoczucia fizycznego i psychicznego po odtruciu alkoholowym ułatwia też podjęcie decyzji o leczeniu uzależnienia.

Detoks alkoholowy w Poznaniu – profesjonalne i stuprocentowe odtruwanie organizmu z alkoholu

Masz już dość, czujesz się, jakby alkohol płynął w Twoich żyłach zamiast krwi, trując Twój mózg i ciało. Chcesz pozbyć się tej toksyny i wreszcie poczuć się dobrze. Być może czujesz, że właśnie nadszedł moment, by rozpocząć leczenie, a może dopiero skuteczny detoks umożliwi Ci podjęcie tej decyzji. Zadzwoń pod nasz całodobowy numer telefonu i poznaj odpowiedzi na wszystkie swoje pytania dotyczące odtruwania organizmu z alkoholu. Przyjedź i zrzuć z siebie ten wielki ciężar, a my niezwłocznie zajmiemy się oczyszczeniem Twojego organizmu z każdej kropli trucizny. W Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu czeka na Ciebie specjalistyczna załoga lekarzy, psychologów i pielęgniarek, która w sposób bezpieczny załagodzi skutki odstawienia przez Ciebie alkoholu.

Scroll to Top