Detoks narkotykowy

Detoks narkotykowy

Detoks narkotykowy, czyli jak oczyścić organizm z narkotyków?

Jeśli pojąłeś decyzję o walce z nałogiem, kolejnym krokiem będzie dla Ciebie detoks narkotykowy. Będzie ciężko, ale dobrze wiesz, że to ostatnie rozwiązanie. Mówi Ci to Twój organizm, codziennie przechodzący przez piekło. Mówi to Twój umysł, odmawiając Ci posłuszeństwa. Całe Twoje cierpienie możesz jednak przekuć w skuteczną walkę z nałogiem, jeśli zaczniesz teraz. Zgłoś się na detoks narkotykowy do Ośrodka Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu. Mamy wszystko, czego potrzebujesz, aby przejść przez ten trudny czas. Niezależnie od tego, czy sam jesteś osoba uzależnioną, czy szukasz informacji, jak pomóc narkomanowi, już teraz dowiedz się, czym jest detoks narkotykowy, ile trwa i jakie objawy prawdopodobnie wystąpią po odstawieniu, a także, jaki powinien być Twój następny krok w leczeniu uzależnienia.

Czym jest detoks?

Detoks narkotykowy, inaczej odtrucie narkotykowe, to wspomagane farmaceutycznie usuwanie toksyn z organizmu narkomana w celu przywrócenia jego równowagi biologicznej. Za pomocą leków osłabia się w jego trakcie głód narkotykowy i odżywia organizm. Detoks może, ale nie musi rozpocząć proces leczenia narkomanii.

Na czym polega detoks, czyli jak oczyścić organizm z narkotyków?

Detoks narkotykowy odbywa się w warunkach co najmniej tygodniowej izolacji. Wymaga stosowania leków, których działanie skupia się na trzech głównych celach: osłabieniu głodu narkotykowego, zminimalizowaniu innych objawów abstynencyjnych i regeneracji organizmu.

  • Do pierwszej grupy leków zalicza się na przykład metadon, który łagodzi przymus spożycia dawki heroiny, gdyż sam dostarcza opioidów, lecz w znacznie mniejszej ilości. Ponieważ jest to lek silnie uzależniający, konieczne jest, aby chory go nie przedawkował i stosował ściśle według zaleceń lekarza. Dlatego też detoks narkotykowy najlepiej odbyć w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu, gdzie osoba uzależniona jest pod stałą, całodobową opieką specjalistów czuwających nad jej samopoczuciem i bezpieczeństwem.
  • Kolejna grupa farmaceutyków to leki obniżające ciśnienie, zwalczające gorączkę, przeciwbólowe i przeciwskurczowe, a także uspokajające i nasenne.
  • Ostatnia grupa leków stosowanych w czasie detoksu to sole mineralne, witaminy i elektrolity, zwykle podawane w formie kroplówek. Ich zadaniem jest dostarczyć organizmowi substancji odżywczych i wspomóc jego regenerację w czasie detoksykacji.

Należy zaznaczyć, że dobrze przeprowadzony detoks narkotykowy stosuje tylko takie dawki leków, jakie są konieczne do tego, aby chory mógł przetrwać najtrudniejszy okres odstawienia.

Ile trwa detoks?

Odpowiedź na pytanie, ile trwa detoks, zależy od stopnia uzależnienia od narkotyków i stanu, w jakim chory zgłasza się do Ośrodka. W przybliżeniu odtrucie organizmu trwa około tygodnia do dziesięciu dni. Najtrudniejszy moment odtrucia przychodzi w okolicach 3-4 dnia.

Zespół odstawienia narkotyków

Pierwsze objawy zespołu abstynencyjnego pojawiają się zwykle po około 8 godzinach od ostatniej dawki narkotyku. Faza ostra, zwłaszcza w przypadku ciężkiego uzależnienia od opioidów, trwać może nawet do 10 dni. Oczyszczanie organizmu z amfetaminy, heroiny, a nawet marihuany jest procesem bolesnym, a objawy odstawienia narkotyków zwykle przypominają symptomy ciężkiej grypy. Każdy narkoman zmaga się też z trudnym do pokonania głodem narkotykowym, a wielu osobom, zwłaszcza w najcięższym stanie, towarzyszą omamy i myśli samobójcze. Zdarzają się też przypadki zapaści, dlatego tak ważne jest, aby detoksykacji narkotykowej poddawać się w specjalistycznym ośrodku uzależnień, gdzie pacjent otoczony jest opieką 24 godziny na dobę.

Ponadto przebieg i objawy zespołu abstynencyjnego zależą po części od środka, od którego uzależniony jest pacjent.

Objawy odstawienia marihuany:

głód abstynencyjny
nerwowość
rozdrażnienie
nadmierna potliwość
dreszcze
zaburzenia snu i układu pokarmowego

Objawy odstawienia heroiny i innych opioidów:

rozregulowanie systemu pokarmowego: wymioty, biegunki, bóle brzucha
bóle głowy, mięśni, kości i stawów
katar i łzawienie
dreszcze i swędzenie skóry
zmiany nastroju
zwiększoną potliwość
silny niepokój, nerwowość, bezsenność
wzrost ciśnienia krwi

Objawy odstawienia amfetaminy i kokainy:

anhedonia (brak pozytywnych odczuć)
obniżenie nastroju lub nawet depresja
niepokój i nerwowość
zmęczenie i ogólne osłabienie organizmu
bezsenność lub zwiększona senność
wzmożony apetyt

Detoks – dlaczego nie w domu?

Owszem, odtrucie organizmu w domu jest możliwe. Decydując się na to wiele jednak ryzykujesz. Leki ułatwiające detoksykację narkotykową mają działanie uzależniające i nie niwelują wszystkich objawów zespołu abstynencyjnego, takich jak na przykład myśli samobójcze czy omamy, dlatego stosowanie ich w ramach domowego detoksu nie zapewni Ci bezpieczeństwa. Jeśli chcesz odtruć swój organizm i rzucić narkotyki skutecznie i bezpiecznie, nie popadając w jeszcze większe kłopoty, koniecznie zwróć się po pomoc do specjalistów w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu. Przychodząc do nas możesz mieć pewność, że zatroszczą się o Ciebie najbardziej doświadczeni ludzie, którzy dołożą wszelkich starań, abyś wyszedł stąd czysty i silniejszy. Zapewnimy Ci też opiekę i będziemy czuwać nad tym, abyś przyjmował optymalne dawki leków, które złagodzą Twoje objawy abstynencyjne, ale nie pozwolą Ci znów przekroczyć niewidzialnej granicy i wpaść w kolejne uzależnienie. Nie ryzykuj, postaw na własne bezpieczeństwo i maksymalną skuteczność leczenia.

Co po detoksie?

Detoks to nie odwyk. Sam w sobie nie jest formalnym etapem leczenia uzależnienia od narkotyków. Może stanowić jednorazowe odtrucie, jednak częściej prowadzi do rozpoczęcia odwyku narkotykowego. Jedno jest pewne – w terapii narkotykowej można uczestniczyć tylko „czystym”, zatem detoks jest warunkiem przystąpienia do leczenia uzależnienia.

Po detoksie odbytym w naszym Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora najlepiej nie czekać na kryzys, lecz poddać się od razu stacjonarnemu leczeniu odwykowemu. Detoks jedynie oczyszcza organizm, dopiero profesjonalna terapia odwykowa buduje na nowo efektywne nawyki, postawy i podbudowuje psychikę narkomana.

Bądź czysty po detoksie w Ośrodku Terapii Leczenia Uzależnień Aurora

Jeśli czujesz, że Twoje ciało i umysł nie radzą już sobie ze skutkami uzależnienia lub podjąłeś decyzję o wyjściu z nałogu, zgłoś się na detoks do Ośrodka Terapii Leczenia Uzależnień Aurora w Poznaniu. Wiemy, jak pomóc Ci pokonać objawy głodu narkotykowego i zespołu abstynencyjnego, ułatwiając wejście w stan trzeźwości i rozpoczęcie odwyku narkotykowego pod okiem najbardziej doświadczonej kadry w Poznaniu. Otoczymy Cię też zrozumieniem i współczuciem, którego wielu chorym tak bardzo brakuje. Gwarantujemy Ci spokój i izolację, a także pełną anonimowość i dyskrecję, abyś mógł skoncentrować wszelkie wysiłki na walce z nałogiem. Zadzwoń pod nasz całodobowy numer telefonu i zrób pierwszy krok, aby odzyskać swoją niezależność i siłę i zacząć budować na nowo.

Scroll to Top