Najcz??ciej zadawane pytania

Home FAQ

FAQ

Poniżej zamieszczamy listę najczęściej zadawanych nam pytań i naszych odpowiedzi.

Ile kosztuje leczenie?

Cena leczenia zależy głównie od jego długości, a ta ustalana jest indywidualnie po konsultacji ze specjalistami.

Czy oferujecie możliwość płatności ratalnej?

Tak, oferujemy taką możliwość.

Czy detoks i odwyk to to samo?

Nie. Detoks to okres leczenia objawów abstynencyjnych u osób, które odstawiły uzależniającą substancję. Trwa do około dwóch tygodni i często wspierany jest farmakologicznie. Odwyk to inaczej terapia uzależnień, składająca się głównie z psychoterapii indywidualnej i grupowej. Detoks nie jest częścią tej terapii, choć jest często pierwszym prowadzącym do niej krokiem. Często jest tak, że pacjenci, którzy zdecydują się na detoks w naszym Ośrodku, kontynuują później u nas dalsze leczenie.

Jak często odbywają się zajęcia indywidualne z psychologiem?

Podczas terapii zajęcia indywidualne z psychologiem odbywają się codziennie. Ponadto w razie wystąpienia takiej potrzeby istnieje możliwość zorganizowania dodatkowej sesji terapeutycznej, nawet w nocy.

Kto przeprowadza psychoterapię?

Przychodząc do nas na terapię, trafiasz do grona najlepszych psychologów i psychoterapeutów od lat specjalizujących się w leczeniu uzależnień. Codzienne zajęcia prowadzi wielu wspaniałych i pełnych empatii ekspertów, a ponadto w trakcie terapii możesz wybrać swojego terapeutę wiodącego, czyli najczęściej tego, z którym czujesz się najlepiej i który poprowadzi Twoją terapię indywidualną.

Ile trwa leczenie?

To sprawa bardzo indywidualna. Długość leczenia każdego pacjenta ustalamy na podstawie wywiadu diagnostycznego i konsultacji z całym zespołem naszych specjalistów. Na bieżąco obserwujemy postępy chorego i dostosowujemy do nich nasze zalecenia co do zakończenia lub przedłużenia terapii. Zazwyczaj zaczynamy od turnusu dwutygodniowego.

Jestem alkoholikiem po terapii, ale wróciłem do picia. Czy muszę odbyć całą terapię od nowa?

Nie ma takiej potrzeby. Osobom, u których wystąpił nawrót choroby oferujemy dostosowaną do ich potrzeb terapię nawrotową. Wiemy, że posiadasz już wiedzę i doświadczenie jako pacjent, więc nie tracimy czasu na powtarzanie całego cyklu terapii, tylko od razu przechodzimy do rzeczy i analizujemy konkretne wydarzenie powrotu do nałogu.

Jak pomóc alkoholikowi?

Najlepszym sposobem, aby pomóc alkoholikowi czy każdej innej osobie uzależnionej jest poinformowanie jej o możliwości leczenia w Aurorze i przekazanie jej naszego całodobowego numeru telefonu. Nie ma sensu brać na siebie odpowiedzialności za leczenie alkoholika, można i należy go jednak w nim wspierać, kiedy już się go podejmie. Należy przede wszystkim pomóc sobie i swojej rodzinie i przyjść do Aurory na terapię dla osób współuzależnionych.

Czy w trakcie pobytu mogę przyjmować gości?

Oczywiście. Kontakt z bliskimi jest ważnym elementem leczenia. Wizyty odbywają się w wyznaczonych godzinach, aby nie kolidowały z zajęciami terapeutycznymi. Na etapie detoksu zaleca się jednak zminimalizowanie ilości wizyt ze względu na specyfikę leczenia i samopoczucie pacjenta.

Czy pacjenci mogą wychodzić z Ośrodka, kiedy chcą?

Czujemy się odpowiedzialni za Państwa zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego pacjenci wychodzą poza teren Ośrodka po uzgodnieniu tego faktu z naszą kadrą i otrzymaniu od nas przepustki. Oczywiście nikt nie zatrzymuje pacjentów w Ośrodku wbrew ich woli, jednak decydując się na pobyt Państwo i my zobowiązujemy się przestrzegać regulaminu.

Dlaczego pracujecie w nurcie poznawczo-behawioralnym?

Ponieważ skuteczność technik poznawczo-behawioralnych została potwierdzona wieloma solidnymi badaniami naukowymi, a także doświadczeniem naszym – jako terapeutów i naszych zadowolonych pacjentów. Aby zapewnić najlepsze możliwe rezultaty, uzupełniamy terapię metodami zaczerpniętymi z innych nurtów i modeli leczenia.

Główny psychoterapeuta uzależnień w Ośrodku Terapii Leczenia uzależnień Aurora

Założycielką Aurory jest Daria Rybarczyk, psycholog i psychoterapeutka, absolwentka Instytutu Psychologii Zdrowia w Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Warszawie. Specjalizuje się w poznawczo-behawioralnej terapii uzależnień od alkoholu, narkotyków, dopalaczy, leków, hazardu, seksu, zakupów, internetu i innych czynników. Uważa, że profesjonalista uczy się przez całe życie i swoimi licznymi regularnie podnoszonymi kalifikacjami spełnia to założenie. Postępuje zgodnie z Kodeksem Etycznym Psychoterapeuty oraz Kodeksem Etyczno-Zawodowym Psychologa. Oprócz leczenia uzależnień, zgłębia między innymi metody leczenia depresji, nerwic i lęku. Przez pacjentów uważana jest za osobę niezwykle ciepłą, szczerą i pełną pozytywnej energii.